1425218_897495560307128_3242040559674445499_o

Real Combat Media Monthly Boxing Rankings

Welcome to the RCM Boxing Rankings. We are the most accurate independent international non bias ranking’s system in the sport of boxing. Our panel of journalists consist of former boxers and current boxing media members who have no affiliations with promoters, matchmakers and sanctioning bodies. Our ranking’s criteria is based on the boxer’s most recent success, experience, strength of resume, current record and overall championship success. Feel free to comment in the section below if you have any suggestions or want to provide positive feedback. Follow us on Twitter and Instagram @realcombatmedia and like us on Facebook.

Updated on the 20th of each month.

By Victor O. Garcia, Head Real Combat Media Boxing Ranking Panelist

(As of July 30th, 2017)

Strawweight class: 105lbs

1) Wanheng Menayothin (Thailand) 47-0, 17 KOs
2) Knockout CP Freshmart (Thailand) 15-0, 7 KOs
3) Carlos Buitrago (Argentina) 30-2-1, 17 KOs
4) Leroy Estrada (Panama) 16-2, 6 KOS
5) Byron Rojas (Nicaragua) 18-3-3 8 KOs
6) Jose Argumedo (Mexico) 20-3,1 12 KOs
7) Katsunari Takayama (Japan) 31-8, 12 KOs
8) Saul Juarez (Mexico) 23-6-1, 12 KOs
9) Jose Antonio Jiminez (Colombia) 17-6-1, 7 KOs
10) Panya Pradabsri (Thailand) 16-0, 9 KOs
11) Ryuya Yamanaka (Japan) 14-2 4KOs
12) Hiroto Kyoguchi (Japan) 7-0 6 KOs
13) Tasuya Fukuhara (Japan) 19-4-6 7 KOs
14) Simphiwe Khonco (South Africa) 17-5 7KOs
15) Melvin Jerusalem (Philippines) 11-1 7KOs
16) Chao Zhong Xiong (China) 26-7-1, 14 KOs
17) Denver Cuello (Philippines) 36-5-6, 24 KOs
18) Oswaldo Novoa (Mexico) 14-8-3, 9 KOs

Honorable mentions: Ryuya Yamanaka, Riko Kano, Jose Jiminez

Jr Flyweight class: 108lbs

1) Ken Shiro (Japan) 10-0, 5 KOs
2) Milan Melindo (Philippines) 36-2-0 13 KOS
3) Kosei Tanaka (Japan) 9-0, 5KOs
4) Ryoichi Taguchi (Japan) 25-2-1, 10 KOs
5) Yu Kimura (Japan) 18-3-1, 3 KOs
6) Pedro Guevara (Mexico) 30-2-1, 17 KOs
7) Akira Yaegashi (Japan) 25-6, 13 KOs
8) Randy Petalcorin (Philippines) 26-2-1, 18 KOs
9) Hekkie Budler (South Africa) 31-2, 9 KOs
10) Gangian Lopez (Mexico) 28-7, 17 KOs
11) Cristofer Rosales (Argentina) 23-2, 15 KOs
12) Jonathan Tocaning (Philippines) 24-3-1, 18 KOs
13) Moises Fuentes (Mexico) 24-3-1, 12 KOs
14) Jesse Espinas (Philippines) 16-2, 11 KOs
15) Carlos Canizales (Venezuela) 17-0, 14 KOs
16) Ray Loreto (Philippines) 23-13, 15 KOs

Honorable mentions: Paipharob Kokeietgym, Bongani Silila, Pai Pharob, Ryuji Hara, Nkosinathi Joyi

Flyweight class: 112lbs

1) Kazuto Ioka (Japan) 22-1, 13 KOs
2) Donnie Nietes (Philippines) 40-1-4, 22 KOs
3) John Riel Casimero (Thailand) 23-3-1 15 KOs
4) Daigo Higa (Japan) 13-0, 13 KOs
5) Moruti Mthalane (S. Africa) 33-2, 22 KOs
6) Amnat Ruenroeng (Thailand) 17-1, 5 KOs
7) Brian Viloria (U.S.) 37-5, 22 KOs
8) Juan Hernandez (Mexico) 34-3, 25 KOs
9) Juan C. Reveco (Argentina) 38-3, 19 KOs
10) Edgar Sosa (Mexico) 52-10, 30 KOs
11) Nawaphon Kaikanha (Thailand) 36-1, 28 KOs
12) Moises Fuentes (Mexico) 24-2, 13 KOs
13) McWilliams Arroyo (Puerto Rico) 16-3 14 KOs
14) Takuya Kogawa (Japan) 28-4, 13 KOs
15) Jonas Sultan (Philippines) 13-3, 9 KOs

Honorable mentions: Makazole Tete, Saul Juarez

Super Flyweight class: 115lbs

1) Srisaket Rungvisai (Thailand) 42-4-1, 38 KOs
2) Roman Gonzalez (Nicaragua) 46-1, 38 KOs
3) Naoya Inoue (Japan) 13-0, 11 KOs
4) Juan F. Estrada (Mexico) 35-2, 25 KOs
5) Carlos Cuadras (Mexico) 36-1-1, 27 KOs
6) Khalid Yafai (U.K) 22-0, 14 KOs
7) Jerwin Ancajas (Philippines) 26-1 17 KOs
8) Rau’shee Warren (U.S) 15-2, 4 KOs
9) McJoe Arroyo (Puerto Rico) 17-2, 8 KOs
10) Luis Concepcion (Panama) 35-5, 24 KOs
11) Oleydong Sithsamerchai (Thailand) 64-1-1, 25 KOs
12) Arthur Villanueva (Philippines) 30-2, 16 KOs
13) Omar Andres Narvaez (Argentina) 46-2-2, 24 KOs

Honorable mentions: Sho Ishida , Suguru Muranaka, Kohei Kono

Bantamweight class: 118lbs

1) Shinsuke Yamanaka (Japan) 27-0-2, 19 KOs (RCM Lineal Champion)
2) Jamie McDonnell (U.K.) 29-2-1, 13 KOs
3) John Riel Casimero (Philippines) 24-3, 15 KOs
4) Ryan Burnett (U.K) 17-0, 9 KOs
5) Lee Haskins (U. Kingdom) 34-4-2, 14 KOs
6) Zolani Tete (S. Africa) 25-3, 20 KOs
7) Anselmo Moreno (Panama) 36-5-1, 12 KOs
8) Luis Nery (Mexico) 23-0, 17 KOs
9) Tomoki Kameda (Japan) 34-2, 20 KOs
10) Zhanat Zhakiyanov (Kazakhstan) 27-1, 18 KOs
11) Juan Carlos Payano (Dom. Rep) 18-1, 9 KOs
12) Panya Uthok (Thailand) 52-4, 35 KOs

Honorable mentions: Shohei Omori, Ryo Matsumoto, Malcolm Tunacao

Super Bantamweight class: 122lbs

1) Guillermo Rigondeaux (Cuba) 17-0, 11 KOs (RCM Lineal Champion)
2) Carl Frampton (U.K.) 23-1, 14 KOs
3) Scott Quigg (U.K.) 31-1-2, 23 KOs
4) Jessie Magdaleno (U.S) 25-0, 18 KOs
5) Nonito Donaire (Philippines) 37-4, 24 KOs
6) Marlon Tapales (Philippines) 30-2, 13 KOs
7) Moises Flores (Mexico) 25-0-0-1, 17 KOs
8) Albert Pagara (Philippines) 27-1, 18 KOs
9) Hugo Ruiz (Mexico) 36-4, 32 KOs
10) Julio Ceja (Mexico) 30-2, 27 KOs
11) Genesis Servania (Philippines) 29-0, 12 KOs
12) Eduardo Ramirez (Mexico) 20-2-2 7 KOS
13) Shun Kubo (Japan) 12-0, 9 KOs
14) Paulus Ambunda (Namibia) 24-2, 10 KOs

Honorable mentions: Yukinori Oguni, Takafunni Nakajima, Kiko Martinez, Jun Qiu Xiao

Featherweight class: 126lbs

1) Leo Santa Cruz (Mexico) 32-1-1, 18 KOs (RCM Lineal Champion)
2) Carl Frampton (U.K.) 23-1, 14 KOs
3) Gary Russell Jr. (U.S.) 28-1, 17 KOs
4) Abner Mares (Mexico) 30-2-1, 15 KOs
5) Lee Shelby (U.K.) 24-1, 9 KOs
6) Jesus Cuellar (Argentina) 28-2, 21 KOs
7) Simpiwe Vetyeka (S. Africa) 29-3, 17 KOs
8) Oscar Valdez (Mexico) 22-0, 19 KOs
9) Joseph Diaz (U.S) 24-0, 13 KOS
10) Randy Caballero (U.S.) 23-0, 14 KOs
11) Josh Warrington (U.K) 25-0, 5 KOs
12) Thabo Sonjica (S. Africa) 21-2, 15 KOs

Honorable mentions: Satoshi Hosono, Eric Hunter

Super Featherweight class: 130lbs

1) Vasyl Lomanchenko (Ukraine) 9-1, 6 KOs (RCM Lineal Champion)
2) Miguel Berchelt (Mexico) 32-1, 28 KOs
3) Gervonta Davis (U.S) 19-0, 18 KOs
4) Jason Sosa (U.S) 20-2-4, 15 KOs
5) Nicholas Walters (Jamaica) 26-1-1, 21 KOs
6) Jezreel Corrales (Panama) 22-1, 8 KOs
7) Jose Pedraza (Puerto Rico) 22-1, 12 KOs
8) Orlando Salido (Mexico) 43-13-4, 30 KOs
9) Francisco Vargas (Mexico) 23-1-2, 17 KOs
10) Robinson Castellanos (Mexico) 24-13, 14 KOs
11) Javier Fortuna (Dom. Rep.) 31-1-1-1, 22 KOs
12) Roman Martinez (Puerto Rico) 29-3-3, 17 KOs
13) Takashi Uchiyama (Japan) 24-2-1, 20 KOs
14) Takashi Miura (Japan) 31-4-2, 24 KOs
15) Bryan Vasquez (Costa Rica) 35-3, 19 KOs
16) Miguel Roman (Mexico) 56-12, 43 KOs

Honorable mentions: Eden Sonson, Evgeny Gradovich, Adrian Estrella,Omar Douglas, Steven Smith

Lightweight class: 135lbs

1) Mikey Garcia (U.S) 37-0, 30 KOs (RCM Lineal Champion)
2) Rances Barthelemy (Cuba) 25-0, 13 KOs
3) Jorge Linares (Venezuela) 42-3, 27 KOs
4) Terry Flanagan (U.K.) 33-0, 13 KOs
5) Robert Easter Jr. (U.S) 20-0, 14 KOs
6) Anthony Crolla (U.K.) 30-6-3, 12 KOs
7) Dejan Zlaticanin (Montenegro) 22-1, 15 KOs
8) Raymundo Beltran (Mexico) 32-7-1, 19 KOs
9) Denis Shafikov (Russia) 38-3-1 20 KOs
10) Felix Verdejo (Puerto Rico) 23-0, 15 KOs
11) Mickey Bey (U.S) 22-2-1, 10 KOs
12) Richar Abril (Cuba) 20-3, 8 KOs
13) Sharif Bogere (Uganda) 27-1, 19 KOs
14) Yuriorkis Gamboa (Cuba) 26-2, 17 KOs
15) Petr Petrov (Russia) 36-5-2, 17 KOs

Honorable mentions: Miguel Vasquez, Kevin Mitchell, Richard Commey

Light Welterweight class: 140lbs

1) Terence Crawford (U.S.) 31-0, 22 KOs (RCM Lineal Champion)
2) Viktor Postol (Ukraine) 28-1, 12 KOs
3) Julius Indongo (Namibia) 22-0 11 KOs
4) Mikey Garcia (U.S) 37-0, 30 KOs
5) Lucas Matthysse (Argentina) 38-4, 35 KOs
6) Adrien Broner (U.S.) 33-3, 24 KOs
7) John Molina (U.S) 29-7, 23 KOs
8) Ruslan Provodnikov (Russia) 25-5, 18 KOs
9) Felix Diaz (Dominican Republic) 18-1,8 KOs
10) Eduard Troyanovsky (Russia) 25-1, 22 KOs
11) Jose Benavidez (U.S.) 24-0, 16 KOs
12) Antonio Orozco (Mexico) 26-0 17 KOs
13) Sergey Lipinets (U.S) 12-0, 10 KOs
14) Anthony Yigit (Sweden) 19-0 7 KOs
15) Alan Sanchez (U.S) 18-3-1 9 KOs
16) Pablo Cesar Cano (Mexico) 30-5-1 21 KOs
17) Mauricio Herrera (U.S.) 22-7, 7 KOs

Honorable mentions: Adrien Granados, Humberto Soto, Keita Obara, Dierry Jean, Cesar Cuenca, Amir Imam

Welterweight class: 147lbs

1) Errol Spence Jr. (U.S.) 21-0, 18 KOs
2) Keith Thurman (U.S.) 28-0, 22 KOs
3) Jeff Horn (A.U.) 17-0-1 11 KOs
4) Manny Pacquiao (Philippines) 59-7-2, 38 KOs
5) Shawn Porter (U.S.) 27-2-1, 17 KOs
6) Timothy Bradley (U.S.) 33-2-1, 13 KOs
7) Kell Brook (U.K.) 36-2, 25 KOs
8) Danny Garcia (U.S.) 34-1, 20 KOs
9) Jesse Vargas (U.S.) 27-2, 10 KOs
10) Lamont Peterson (U.S) 35-3-1 17 KOs
11) Amir Khan (U.K.) 31-4, 19 KOs
12) Konstantin Ponomarev (Russia) 31-0, 8 KOs
13) Andre Berto (U.S.) 31-5, 24 KOs
14) Omar Figueroa Jr. (U.S.) 27-0-1, 19 KOs

Honorable mentions: Leonard Bundu, Frankie Gomez

Light Middleweight class: 154lbs

1) Saul Alvarez (Mexico) 49-1-1, 34 KOs (moving to 160lbs to fight Gennady Golovkin)
2) Erislandy Lara (Cuba) 24-2-2, 13 KOs
3) Demetrius Andrade (U.S.) 24-0, 16 KOs
4) Miguel Cotto (P. Rico) 41-5, 33 KOs
5) Jermell Charlo (U.S.) 29-0, 14 KOs
6) Jarrett Hurd (U.S) 20-0, 14 KOs
7) Austin Trout (U.S.) 30-3, 17 KOs
8) Vanes Martirosyan (U.S.) 36-3-1, 21 KOs
9) Julian Williams (U.S) 22-1,1,14 KOs
10) Erickson Lubin (U.S) 18-0, 13 KOs
11) Jack Culcay (Germany) 24-2, 11 KOs
12) Charles Hatley (U.S) 26-2, 18 KOs
13) Willie Nelson (U.S.) 25-3-1, 14 KOs
14) Cornelius Bundrage 35-6, 19 KOs
15) Carlos Molina (Mexico) 28-6, 8 KOs

Honorable mentions: Ishe Smith, James Kirkland, Anthony Mundine, Liam Smith

Middleweight class: 160lbs

1) Gennady Golovkin (Kazakhstan) 37-0, 33 KOs  (RCM Lineal Champion)
2) Daniel Jacobs (U.S.) 32-2, 29 KOs
3) Billy Joe Saunders (U.K.) 24-0, 13 KOs
4) David Lemieux (Canada) 38-3, 33 KOs
5) Andy Lee (Ireland) 35-3-1, 24 KOs
6) Jermall Charlo (U.S.) 26-0, 19 KOs
7) Chris Eubank Jr. (U.K.) 25-1, 19 KOs
8) Peter Quillin (U.S.) 32-1, 23 KOs
9) Sergiy Derevyanchenko (Russia) 10-0, 8 KOs
10) Hassan N’Dam (Cameroon) 34-2, 20 KOs
11) Avtandil Khurtsidze (Georgia) 33-2,2, 22KOs
12) Luis Arias (U.S) 18-0, 9 KOs
13) Willie Monroe Jr. (U.S) 21-2 6 KOs

Honorable mentions: Jorge Heiland, Michel Soro, Sam Soliman, Curtis Stevens, Maciej Sulecki, Renold Quinlan,

Super Middleweight class: 168lbs

1) Gilberto Ramirez (Mexico) 35-0, 24 KOs (RCM Lineal Champion)
2) James DeGale (U.K.) 23-1-1 14 KOs
3) George Groves (U.K.) 26-3, 19 KOs
4) Chris Eubank Jr. (U.K.) 25-1, 19 KOs (ranked at 160lbs.-168lbs.)
5) Anthony Dirrell (U.S.) 29-1-1, 23 KOs
6) Andre Dirrell (U.S.) 26-2, 16 KOs
7) Arthur Abraham (Germany) 46-6, 30 KOs
8) Callum Smith (U.K.) 22-0, 17 KOs
9) Felix Sturm (Germany) 40-5-3, 18 KOs
10)Avni Yildirim (Turkey) 16-0, 10 KOs
11)Erik Skoglund (Sweden) 26-0, 12 KOs

Honorable mentions: Fedor Chudinov, Martin Murray, Lucian Bute, Nikola Sjekloca, Jose Uzcategui

Light Heavyweight class: 175lbs

1) Andre Ward (U.S.) 33-0, 16 KOs
2) Sergey Kovalev (Russia) 30-2-1, 26 KOs
3) Adonis Stevenson (Canada) 28-1, 23 KOs
4) Arthur Beterbiev (Russia) 11-0, 11 KOs
5) Eleider Alvarez (Colombia) 23-0, 11 KOS
6) Sullivan Barrera (Cuba) 20-1, 14 KOs
7) Joe Smith Jr. (U.S) 23-2, 19 KOs
8) Badou Jack (Sweden) 20-1-2,1 12 KOs (moving up to 175lbs.)
9) Oleksandr Gvozdyk (Ukarine) 13-0, 11 KOs
10) Jean Pascal (Canada) 31-5-1, 17 KOs
11) Nathan Cleverly (U.K) 30-4, 16 KOs
12) Dmitry Bivol (Russia) (11-0) 9 KOs
13) Juergen Braehmer (Germany) 48-3, 35 KOs
14) Andrzej Fonfara (Poland) 29-5, 17 KOs
15) Yunieski Gonzalez (Cuba) 18-3, 14 KOs
16) Vyacheslav Shabranskyy (Ukarine) 17-1, 14 KOs

Honorable mentions: Marcus Browne, Isaac Chilemba

Cruiserweight class: 200lbs

1) Oleksandr Usyk (Ukarine) 12-0, 10 KOs (RCM Lineal Champion)
2) Mairis Briedis (Russia) 22-0, 18 KOs
3) Krzysztof Glowacki (Poland) 26-1, 16 KOs
4) Tony Bellew (U.K) 29-2,1 19 KOs
5) Marco Huck (Germany) 40-4-2, 28 KOs
6) Murat Gassiev (Russia) 24-0, 17 KOs
7) Denis Lebedev (Russia) 29-3, 21 KOs
8) Maksim Vlasov (Russia) 38-2, 21 KOs
9) Beibut Shumenov (Kazakhstan) 19-2, 11KOs
10) Krysztof Wlodarczyk (Poland) 53-3-1, 35 KOs
11) Ilunga Makabu (Congo) 19-2, 18 KOs
12) Firat Arslan (Germany) 39-8-2, 21 KOs

Honorable mentions: Dmitry Kudryashov, Thabiso Mchunu, Rakhim Chakhlev,Victor Ramirez

Heavyweight class: No limit

1) Anthony Joshua (UK) 19-0, 19 KOs
2) Tyson Fury (U.K.) 25-0, 18 KOs
3) Wladimir Klitschko (Ukraine) 64-4, 53 KOs
4) Deontay Wilder (U.S.) 38-0, 37 KOs
5) Luis Ortiz (Cuba) 27-0, 23 KOs
6) Alexander Povetkin (Russia) 31-1, 23 KOs
7) Kubrat Pulev (Bulgaria) 24-1, 12 KOs
8) Joseph Parker (Australia) 23-0, 18 KOs
9) Jarrell Miller (U.S) 19-0-1, 17 KOs
10) Bermane Stiverne (Canada) 24-2-1, 21 KOs
11) Bryant Jennings (U.S.) 19-2, 10 KOs

Honorable mentions: Carlos Takam, Antonio Tarver, Tony Bellew, Malik Scott, Erkan Teper, Lucas Browne, Shannon Briggs, Johann Duhaupas, Andy Ruiz

Editor’s Pound For Pound List (July 27, 2017)

1. Andre Ward
2. Terence Crawford
3. Guillermo Rigondeaux
4. Vasyl Lomanchenko
5. Gennady Golovkin
6. Errol Spence
7. Sergey Kovalev
8. Mikey Garcia
9. Saul Alvarez
10. Manny Pacquiao
11. Gilberto Ramirez
12. Daniel Jacobs
13. Keith Thurman
14. Shawn Porter
15. Shinsuke Yamanaka
16. Naoya Inoue
17. Jeff Horn

Richard “The Boxing Prophet” Solomon Pound For Pound List

Boxer Rec Rankings

Ring Rating

WBC/WBO/IBF/WBA RANKINGS

WBC Rankings

WBO Rankings

IBF Rankings

WBA Rankings

 

 

Share