“Breakout” Doubleheader FACT SHEET
June 26 in Derry, N.H. |
|
WHAT: “Breakout” Pro-Am amateur & pro day-night doubleheader boxing event
BOUT SHEET:
MAIN EVENT — VACANT NABA UNITED STATES HEAVYWEIGHT CHAMPIONSHIP (10) Steve “The Gentle Giant” Vukosa (13-1, 5 KOs), Quincy, MA vs. “Fly” Mike Marshall (5-1, 4 KOs), N.E. Champion, Danbury, CT
CO-FEATURE – VACANT ABF ATLANTIC HEAVYWEIGHT CHAMPIONSHIP (8) Jose Humberto “Olimpico” Corral (20-26, 12 KOs) Agua Prieta, Sonora, Mexico vs. Justin “Crazy Train” Rolfe (5-2-1, 4 KOs), Fairfield, ME
NEW ENGLAND WELTERWEIGHT CHAMPIONSHIP (8) Mike “Bad Man”O’Han, Jr. (12-1, 6 KOs), Champion, Holbrook, MA vs. Tyrone “Hands of Stone” Luckey (13-4-4, 9 KOs), Manahawkin, NJ
JUNIOR LIGHTWEIGHTS (4) Kevin Rodriguez (0-1), Lawrence, MA vs. Ryan Venable (2-5), Roanoke, VA
WELTERWEIGHTS (6) Denzel “Double Impact” Whitley (4-0, 3 KOs), Holyoke, MA vs. TBA
MIDDLEWEIGHTS (4) Rodrigo Almeida (2-10, 2 KOs), Woburn, MA vs. Julien “Black Dragon” Baptiste (2-0, 2 KOs), Woburn, MA
WELTERWEIGHTS (4) Aquilando Brando (0-3), Woburn, MA vs. Eric “Gladiator” Goff (1-0, 1 KO), Weymouth, MA
JUNIOR MIDDLEWEIGHTS (4) Carlos Abel Castillo (1-0, 1 KO), Holyoke, MA vs. Jay Gregory (0-3, 2 KOs), Auburn, NY
HEAVYWEIGHTS (4) Dennis Ventura (1-0, 1 KO), Salem, MA vs. Marco Nasciemento (0-1), Woburn, MA
LIGHTWEIGHTS (4) Brandon Idrogo (2-0, 2 KOs), Ellenville, NT vs. TBA
LIGHT HEAVYWEIGHTS (4) Saul “Spider” Almeida (0-13-4), Framingham, MA vs. Steve Sumpler (pro debut), Albany, NY
SUPER MIDDLEWEIGHTS (4) Jalene Garcia (7-0, 6 KOs), Lynn, MA by way of Puerto Rico vs. Larry “Slo Mo” Smith (12-47-2, 8 KOs), Dallas, TX
MIDDLEWEIGHTS (4) Jader Alves (0-8), Woburn, MA vs. Josniel Castro (2-0, 1 KO), Worcester, MA by way of Puerto Rico
JUNIOR WELTERWEIGHTS (4) Nelson “Chino” Perez (2-0, 2 KOs), Marlboro, MA vs. TBA
CRUISERWEIGHTS (4) Demeck “Hightower” Edmonds (1-0, 1 KO), Worcester, MA vs. Wallace Nass Silva (pro debut), Boston, MA
DAY CARD
MAIN EVENT – ABF ATLANTIC CRUISERWEIGHT CHAMPIONSHIP (8) Yan “Wild Thing” Pallerin (11-1, 5 KOs), Champion, Granby, Quebec, Canada vs. Cristiano Pedro (2-3-1, 1 KO), Challenger, Lewiston, ME by way of Angola
LIGHTWEIGHTS (4) Andy Aiello (1-4-1), Bridgewater, MA vs. Ian “Dinamite” Garcia (0-0-1), Springfield, MA
LIGHT HEAVYWEIGHTS (4) Andrew Perez (1-0), Methuen, MA vs. Jesus Cintron (1-18-2), Springfield, MA
LIGHT HEAVYWEIGHTS (4) Yhago Goncalves (0-3), Portsmouth, ME by way of Brazil vs. Scott Lambert (1-2, 1 KO), Dover Plains, NY
HEAVYWEIGHTS (4) Alexis Barriere (1-0, 1 KO), Saint-Jean-sur-Richelieux, Quebec, Canada vs. Andrew Nolan (pro début), Franklin, NY
SUPER MIDDLEWEIGHTS (4) Laurent Humes (pro début), Springfield, MA vs. Philipe Martins (pro début), Marlborough, MA
AMATEURS
GRANITE CHIN INVITATIONAL MIDDLEWEIGHT SEMIFINAL (3 X 3) Mike Fontanez, Nashua PAL vs. James Maner, Big Six
GRANITE CHIN INVITATIONAL WELTERWEIGHT SEMIFINAL (3 X 3) Apostolus Lolos, Nashua PAL vs. Will Guilmette, Hard Knocks
GRANITE CHIN INVITATIONAL LIGHT WELTERWEIGHT SEMIFINAL (3 X 3) Jaydell Pazmino, Thrive Boxing vs. Dimas Colon, Intenze 978
SENIOR NOVICE SUPER HEAVYWEIGHTS (3 X 2) Jordan Lindsay, Portland Boxing Club vs. David Marshall, On Point Boxing
SENIOR NOVICE HEAVYWEIGHTS (3 X 2) Tyler Boston, Seacoast Boxing vs. Kevin Albino, On Point Boxing Liam Harrison, Seacoast Boxing vs. Haiden Scott, EBF Dylan Goulart, On Point Boxing vs. Theo Beuvelet, Private Jewels
SENIOR NOTICE WELTERWEIGHTS (3 x2) Sam Williams, Seacoast Boxing vs. Joe Provenzano, Fenton Boxing Club
SENIOR NOVICE FEATHERWEIGHTS (3 X 2) Shyne Conce, Intenze 978 vs. Thomas Lee, Broadway Boxing Club
(card subject to change) |