|
|
|
|
|
|
Yan Pallarin (L)
ABF Atlantic cruiserweight champion Yan “Wild Thing” Pallerin, fighting out of Montreal, successfully defended his crown against Angolan challenger Cristiano Pedro (2-4-1, 1 KO) in the afternoon card’s main event. Pallerin, who improved to 12-1 (5 KOs), methodically cruised to an 8-round unanimous decision by scores of 79-73, 78-72, 78-72.
In other afternoon pro bouts, lightweight Ian “Dinamite” Garcia (1-0-1) won his first pro fight via a 4-round unanimous decision over game Andy Aiello (1-5-1), cruiserweight Andrew “Action Packed” Perez (2-0, 2 KOs) took a third-round technical knockout versus Jesus “The Juice” Cintron (1-19-2), cruiserweight Scott Lambert (2-2, 2 KOs) earned a first-round TKO win over Yhago Goncalves (0-4), Canadian heavyweight Alexis Barriere (2-0, 2 KOs) finished off pro-debuting Andrew Nolan with a crisp right in the opening round, and Laurent Humes stopped Philipe Martins in the round in a battle of pro-debuting super middleweights.
Middleweight Wade Faria, welterweight Shea Wilcox and Jaydell Pazmino were semifinals winners in the inaugural Granite Chin Invitational, and they will advance to the championship round August 28th at New England Sports Center.
Complete results below:
__________________________________________________________________________
NIGHT CARD
MAIN EVENT — VACANT NABA UNITED STATES HEAVYWEIGHT CHAMPIONSHIP
Steve Vukosa (13-1-1, 5 KOs), Quincy, MA
D10
Mike Marshall (5-1-1, 4 KOs), Danbury, CT
CO-FEATURE – VACANT ABF ATLANTIC HEAVYWEIGHT CHAMPIONSHIP
Justin Rolfe (5-2-1, 4 KOs), Fairfield, ME
WDEC8 80-71, 79-72, 77-74
Jose Humberto Corral (20-26, 12 KOs) Agua Prieta, Sonora, Mexico
(Rolfe won ABF Atlantic heavyweight title)
NEW ENGLAND WELTERWEIGHT CHAMPIONSHIP
Mike O’Han, Jr. (13-1, 7 KOs), Holbrook, MA.
WTKO5 (3:00)
Tyrone Luckey (13-5-4, 9 KOs), Manahawkin, NJ
(O’Han Jr. retained N.E. welterweight title)
HEAVYWEIGHTS
Dennis Ventura (2-0, 2 KOs), Salem, MA
WKO2 (1:39)
Marco Nasciemento (0-2), Woburn, MA.
CRUISERWEIGHTS
Demeck Edmonds (2-0, 2 KOs), Worcester, MA
WKO1 (0:21)
Wallace Nass Silva (0-1), Boston, MA
LIGHT HEAVYWEIGHTS
Steve Sumpler (1-0, 1 KO), Pittsfield, MA
WTKO4 (0:54)
Saul Almeida (0-14-4), Framingham, MA
MIDDLEWEIGHTS
Jelame Garcia (8-0, 6 KOs), Lynn, MA
WDEC4 (40-36, 40-36, 40-36)
Larry Smith (12-48-2, 8 KOs), Dallas, TX
Julien Baptiste (3-0, 2 KOs), Woburn, MA
WDEC4 (40-36, 40-36, 39-37)
Rodrigo Almeida (2-11, 2 KOs), Woburn, MA
Josniel Castro (3-0, 2 KOs), Worcester, MA by way of Puerto Rico
WKO3 (3:00)
Jader Alves (0-9), Woburn, MA
JUNIOR MIDDLEWEIGHTS
Carlos Abel Castillo (2-0, 2 KOs), Holyoke, MA
WTKO1 (2:31)
Jay Gregory (0-4, 2 KOs), Auburn, NY
WELTERWEIGHTS
Denzel Whitley (5-0, 4 KOs), Holyoke, MA
WTKO3 (2:26)
Pablo Sousa (0-21), Woburn, MA.
Eric Goff (2-0, 2 KOs), Weymouth, MA
WKO1 (0:37)
Aquilando Brando (0-4), Woburn, MA
JUNIOR WELTERWEIGHTS
Nelson Perez (3-0, 2 KOs), Marlboro, MA
WDQ4 (0:48)
Dewayne Wisdom (7-57-2, 3 KOs), Indianapolis, IN
LIGHTWEIGHTS
Brandon Idrogo (3-0, 3 KOs), Ellenville, NY
WTKO1 (0:50)
Tommy Kenney (0-6), Rutland, VT
JUNIOR LIGHTWEIGHTS
Kevin Rodriguez (1-1), Lawrence, MA
WDEC4 (38-37, 38-37, 38-37)
Dee Venable (2-6), Springfield, MA
DAY CARD
MAIN EVENT – ABF ATLANTIC CRUISERWEIGHT CHAMPIONSHIP
Yan Pallerin (12-1, 5 KOs), Granby, Quebec, Canada
WDEC8 (79-73, 78-74, 78-74)
Cristiano Pedro (2-4-1, 1 KO), Lewiston, ME by way of Angola
HEAVYWEIGHTS
Alexis Barriere (2-0, 2 KOs), Saint-Jean-sur-Richelieux, Quebec, Canada
WKO1 (1:31)
Andrew Nolan (0-1), Dover Plains, NY
CRUISERWEIGHTS
Andrew Perez (2-0, 2 KO), Lawrence, MA
WTKO3 (2:45)
Jesus Cintron (1-19-2), Springfield, MA
Scott Lambert (2-2, 2 KOs), Dover Plains, NY
WTKO1 (1:30)
Yhago Goncalves (0-4), Portsmouth, ME by way of Brazil
SUPER MIDDLEWEIGHTS
Laurent Humes (1-0, 1 KO), Springfield, MA
WTKO2 (2:32)
Philipe Martins (0-1, Marlborough, MA
LIGHTWEIGHTS
Ian Garcia (1-0-1), Springfield, MA
WDEC4 (40-36, 40-36, 39-37)
Andy Aiello (1-5-1), Bridgewater, MA
AMATEURS
GRANITE CHIN INVITATIONAL MIDDLEWEIGHT SEMIFINAL
Wade Faria, Portland Boxing Club WPTS (3-0) James Maner, Big Six
GRANITE CHIN INVITATIONAL WELTERWEIGHT SEMIFINAL
Shea Wilcox, Broadway Boxing WPTS (2-1) Apostolus Lolos, Nashua PAL
GRANITE CHIN INVITATIONAL LIGHT WELTERWEIGHT SEMIFINAL
Jaydell Pazmino, Intenze 978 WPTS (3-0) Dimas Colon, Thrive Boxing
SENIOR NOVICE SUPER HEAVYWEIGHTS
Jordan Lindsay, Portland Boxing Club WPTS (3-0) David Marshall, On Point Boxing
GRANITE CHIN INVITATIONAL WELTERWEIGHT SEMIFINAL
Shea Wilcox, Broadway Boxing WPTS (2-1) Apostolus Lolos, Nashua PAL
SENIOR NOVICE HEAVYWEIGHTS
Haiden Scott, TKP BoxFit WPTS (3-0) Liam Harrison, Seacoast Boxing
Theo Beuvelet, Private Jewels WPTS (2-1) vs. Dylan Goulart, On Point Boxing
SENIOR NOTICE WELTERWEIGHTS
Sam Williams, Seacoast Boxing WRSC1 (1:36) Joe Provenzano, Fenton Boxing Club
SENIOR NOVICE FEATHERWEIGHTS
Shyne Conce, Intenze 978 WPTS (3-0) Thomas Chin, Broadway Boxing Club